31 травня 2017 року – Всесвітній день без табака
Щорічно, починаючи з 1988 року, 31 травня за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у всіх країнах світу відзначається Всесвітній день без тютюну. Цього року Секретаріат Рамкової конвенції ВООЗ по боротьбі проти куріння закликає всі країни підготуватися до простої (стандартизованої) упаковки тютюнових виробів, тому що проста упаковка робить тютюнові вироби менш привабливими, обмежує використання тютюнової упаковки в цілях реклами і стимулювання продажу тютюну, що є важливим заходом для зниження попиту.
За даними ВООЗ щорічно від «тютюнової епідемії» в світі помирає близько 6 мільйонів чоловік (з них понад 600 тисяч, які не є курцями, вмирають через вплив вторинного тютюнового диму). При відсутності заходів до 2030 року ця цифра виросте до 8 мільйонів чоловік.
Шкода тютюнопаління – факт доведений і незаперечний. У тютюновому димі присутні більше 4000 хімічних речовин, 250 є фармакологічно активними, токсичними, мутагенними (тобто накопичуються в організмі), а понад 50 – канцерогенними.
Найбільшу небезпеку для організму представляють смоли, нікотин, чадний газ, що входять до складу тютюнового диму. Крім того, токсичний вплив надають миш’як, стеаринова кислота, синильна кислота, бутан, толуол, метанол, аміак, кадмій, хром, свинець, радіоактивні компоненти, вільні радикали, нітрозаміни, гексамін, оцтова кислота, фарба, які потрапляють в організм при палінні тютюну .
На сьогоднішній день однозначно доведено, що безпечного рівня впливу тютюнового диму не існує. Вдихання вторинного тютюнового диму (пасивне куріння) завдає такої ж шкоди здоров’ю, як і безпосереднє вживання тютюну в будь-якій формі.
Куріння призводить до виражених патологічних змін всіх внутрішніх органів і систем – органів дихання (бронхіт, емфізема, рак легенів), серцево-судинної системи (ішемічна хвороба серця, інфаркт, інсульт), шлунково-кишкового тракту (гастрит, виразка шлунка, рак шлунка), сечостатевої системи (безпліддя, імпотенція).
Особливу небезпеку становить куріння жінкам в період вагітності і грудного вигодовування – високий ризик самовільних абортів, передчасних пологів, народження дітей з вродженими аномаліями і, в багатьох випадках, з низькою (<2500 г) масою тіла, відставання дитини після народження у фізичному і розумовому розвитку .
Куріння – це один з провідних чинників саморазрушительного поведінки. Доведено, що якщо людина палить в день від 1 до 9 сигарет, то скорочує своє життя (в середньому) на 4 роки в порівнянні з некурящими; якщо курить від 10 до 19 сигарет, то на 5 років; якщо викурених 20 до 39 сигарет – на 6 років. Смертельна доза для дорослої людини міститься в одній пачці сигарет, якщо її викурити відразу, а для підлітків – півпачки.
Пам’ятайте, куріння тютюну викликає психологічну і фізичну залежність і призводить до непоправних негативних наслідків для організму. Ніколи не пізно позбутися від цієї шкідливої звички – зберегти своє здоров’я, здоров’я своїх дітей і оточуючих!